Sterilizasyon Nedir?

Sterilize etmek aslında daha çok tıp dilinde kullanılan bir kelime olarak aklınıza gelebilir ama bu kelimenin ekonomide bir karşılığı var.

"Steril etmek nedir?" diye bir soru ile başlamak bana daha uygun geldi.Bu kelimenin Türkçe'sine baktığımızda "arınık" kelimesi ile karşılaşıyoruz.Yani steril etmek temizlemek arındırmak anlamında kullanılıyor.

Sterilizasyon ise ekonomide hem benzer hemde farklı denebilecek bir şekilde başka bir eylemi ifade ediyor.Yani Sterilizasyon dediğimizde öncelikle akla T.C.Merkez Bankası'nın gelmesi gerektiğini unutmayalım.

Sterilizasyona göre T.C.M.B.'nın para politikasını kullanırken aldığı kararlar sonucunda "baz para" veya "para  tabanı"nda meydana getirdiği değişiklikleri gidermek için kullandığı bir uygulama.Örneğin T.C.M.B.'nın bir döviz ihalesi yaptığını ve bu ihale sonucunda döviz aldığını ve piyasaya Türk Lirası sürdüğünü düşünün.Para tabanı genişleyecektir.İşte Merkez Bankası ekonomiyi bu fazla paradan "arındırmak" için aynı zamanda piyasadan Türk Lirası karşılığında Menkul Kıymet,Tahvil,Bono veya altın vb. değerli kağıt ya da emtiayı piyasa sürüp parayı ekonomiden temizleyecektir.

İşte Sterilizasyon dediğimiz terimin anlamı ekonomide budur.

Saygılarımla...

0 yorum:

Yorum Gönder